Lech Bałaban

Z Korczak Pro Memoria
Lech Bałaban
Lech bałaban.jpg
Lech Bałaban, źródło: facebook [1]
Bałaban.png
Rodzina Bałaban h. Korczak
Data i miejsce urodzin 8 II 1964, Bielsko-Biała
Ojciec Henryk Bałaban
Żona Agnieszka Bałaban
Dzieci Wiktor Bałaban,
Jan Bałaban,
Julia Bałaban,
Mirella Bałaban

Lech Balaban (ur. 8 II 1964 w Bielsku-Białej) – polski muzyk, altowiolista, doktor habilitowany nauk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz pedagog w poznańskiej Szkole Talentów a także Koncertmistrz w Orkiestrze Kameralnej „Amadeus” Polskiego Radia.

Życiorys

Lech Bałaban urodził się w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat pod kierunkiem ojca, Henryka Bałabana w Państwowej Szkole Muzycznej (PSM) I stopnia w Gliwicach. W 1973 roku przeprowadził się z rodzicami do Częstochowy, gdzie w 1976 roku ukończył z wyróżnieniem PSM I stopnia i rozpoczął naukę w PSM II stopnia. Po ukończeniu IV klasy PSM II stopnia w Częstochowie, w 1981 roku przeprowadził się do Bydgoszczy. W 1982 roku w klasie swojego ojca ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Bydgoszczy. W tym samym roku podjął studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, do końca II roku pozostając pod pedagogiczną opieką ojca. Później pracował przez rok pod kierunkiem prof. Pawła Radzińskiego. W sezonie 1984/85 współpracował z Operetką Śląską w Gliwicach. Od roku 1985 studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu u prof. Jadwigi Kaliszewskiej, w klasie której uzyskał dyplom ukończenia studiów w 1988 roku. Od 1 kwietnia 1988 roku pracuje w Orkiestrze Kameralnej „Amadeus” Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, na stanowisku koncertmistrza grupy altówek. W latach 1989–92 uczył w Poznańskiej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 w Poznaniu, a następnie w latach 1990–97 i od 2000 roku był nauczycielem w Poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilkoro laureatów konkursów muzycznych. Od 1 października 1992 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ostatnio na stanowisku adiunkta. W 1994 roku uzyskał dyplom w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1 października 1997 roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadzi klasę altówki. Od 2005 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie na stanowisku starszego wykładowcy. Jest Przewodniczącym Konwentu Fundacji Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego - Europejczyk.

Działalność koncertowa i dyskografia

Jako solista koncertował w wielu miastach Polski oraz w Danii, Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji oraz w byłym ZSRR. Z Orkiestrą Kameralną „Amadeus” nagrał koncerty altówkowe J.Ch. Bacha, G.F. Haendla, K. Pendereckiego oraz Symfonię koncertującą W.A. Mozarta (wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem). Na prestiżowych Festiwalach „Bravo Maestro” występował m.in. z Wandą Wiłkomirską, Ewą Pobłocką, Vadimem Brodskim, K.A. Kulką, Krzysztofem Jakowiczem, Kubą Jakowiczem, Waldemarem Malickim, Tomaszem Strahlem. Jest członkiem kwartetu smyczkowego „Wieniawski Kwartet”. Koncertował również z Piotrem Pławnerem. Wraz z żoną i Zbigniewem Kozubem był również wykonawcą muzyki do filmu Alter ego (2007).

  • 2014 Antonín Dvořák - Terzetto C-dur op. 74 „ Kwartet „Amerykański” - Kwartet Rodzinny Bałabanów.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1993 – Laureat I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu
  • 1986 – Członek polskiej ekipy IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu
  • 1984 – Zdobywca wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu
  • 1980 – Laureat nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie

Życie osobiste

Z żoną Agnieszką (wiolonczelistka) ma czwórkę dzieci (Wiktor, Jan, Julia i Mirella). Z żoną i dwoma synami również koncertują w kwartecie rodzinnym

Linki zewnętrzne

Źródła

Wikipedia.org [2]
facebook.com [3]