Nadia Iljiczna księżna Kugusheva

Z Korczak Pro Memoria
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Księżna Nadia Iljiczna

Nadia Iljiczna ks. Kugusheva (z domu Boratyńska, 1828-1900) - córka kontradmirała Ilji Boratyńskiego i Sofii Iwanownej Barysznikow. Żona księcia Iwana Wasiljewicza Kugusheva.

Życiorys

Przyszła na świat w Moskwie w roku 1828. W roku 1847 poślubiła wdowca księcia Iwana Wasiljewicza Kugusheva (ros. Иван Васильевич кн. Кугушев), który miał już córkę z poprzedniego małżeństwa. Była to Lubow Muratowa - żona Arkadija Aleksiejewicz Muratowa, matka Olgi, Marii, oraz Elżbiety. Książę Kugushev był kawalerem orderu Włodzimierza, inżynierem budownictwa lądowego, sędzią w prowincji Tambow, oraz członkiem Klubu Angielskiego (ros. Английский клуб). Prywatnie Iwan był człowiekiem cichym i spokojnym. Po ślubie młoda para przeniosła się z Moskwy do Berestenki w guberni tambowskiej.

Książę Iwan Wasiljewicz
Św. Teofan

Księżna Nadia, jak i jej mąż, byli osobami głęboko wierzącymi. Iwan Wasiljewicz rozpoczął na przykład budowę cerkwi Wniebowzięcia Matki Bożej. Nadia Iljiczna w wieku około czterdziestu ośmiu lat nawiązała korespondencyjną znajomość z przyszłym świętym kościoła prawosławnego biskupem i pustelnikiem Teofanem (Gieorgij Wasiljewicz Goworow). Listy duchownego, które otrzymywała, zazwyczaj zaczynały się słowami: "Do Pani N. N." (ros. К г-же N. N.), "Do księżnej N. I. K-vo" (ros. К княгине Н.И. К-вой), "Do N. I. K." (ros. К Н. И. К.), lub "Kolejny list do N. I. K." (ros. Еще письма к Н. И. К.).

Herb Nadii Iljicznej jako księżnej

Księżna Nadia odwiedzała wiele miejsc związanych z kultem np.: pustelnię św. Serafina w Sarowie, Pustelnię Wysokogórską w Arzamasie, Monaster Świętych Borysa i Gleba w Anosinie, Monaster Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny w Szamordinie, oraz Pustelnię Zaśnięcia Matki Bożej w Wyszy. Podczas jednej z wizyt w Wyszy otrzymała od św. Teofana różaniec z białego kamienia.

Ostatnie lata

W wieku pięćdziesięciu siedmiu lat owdowiała. Po tym wydarzeniu zaczęła jeszcze częściej odwiedzać klasztory i zastanawiać się nad wstąpieniem do wspólnoty zakonnej. Ostatnie lata życia spędziła odwiedzając chorych i pomagając np. sierotom. O tych ostatnich mówiła jako o "Dzieciach Boga", które należy zauważyć.
Zmarła w roku 1900 - była ofiarą ówczesnej epidemii tyfusu.

Potomstwo

  • Anastazja Kugusheva.jpg
Anastazja Iwanowna ks. Kugusheva - zwana Jagodą (ros. Черничка, Chernichka).
Ikona św. Teofana








  • Ilja Kugushev.jpg

Ilja Iwanowicz ks. Kugushev (1872-1963) - mąż Anny Pawłownej Petrovej (1886-1970), ojciec ks. Olgi Iljicznej (1911-2005).







  • Aleksandra Iwanowna Rogozhina - zwana małą, bądź białą (ros. Беличка), zmarła w 1943 r. w Nogińsku.